Ski og seil inn Lyngen

Det beste av to verdener – seiling og skikjøring Norges ville nordkyst

Den røffe kysten av Nord-Norge

Å utforske den røffe kysten av Nord-Norge med seilbåt er en unik opplevelse, og når du kombinerer det med ski, blir det et sant eventyr! Slipp ski og seil inn Lyngen! Her er noen høydepunkter fra en reise da fire Helly Hansen-kolleger ble med på en tur fra Alta til Tromsø for å lære tauene til seiling og skifjell nådd sjøveien. Helly Hansen er vår foretrukne partner for seilklær og life wests. Takk for en flott uke om bord på Helly Hansen! Tekst og bilder av Trond Tjelta, Helly Hansen.

En insiders guide om hvordan du pakker vellykket for en ski- og seiltur.

Du bør være forberedt på alle typer forhold når du legger ut på en ski- og seiltur i Nord-Norge. Velkommen om bord!

Dag 1 – Alta 

Langt i det fjerne kan vi se en rekke snødekte fjell stige opp fra den rolige fjorden. Vi er ivrige og klare til å sette i gang Havblikk, som vil være vårt hjem den kommende uken. Skipper Helena Laursen og guide Jordi Tosas vil lede an.

Vi er pakket inn i det varmeste utstyret vårt og ser på det vinterdvalende landskapet som glir forbi. Lett vind og stille hav er en velsignelse når skipper Helena kaster en overraskelsesmann over bord og minner oss om at vi er et team og må handle deretter. 

Den første natten tilbringes for anker i Indre Lokkarfjorden, en bitteliten fjord på sørsiden av Stjernesundet. Det er ingen andre rundt, ingen hus og ingen andre skiløpere. Vi har hørt at fjellene i Vest-Finnmark tilbyr et mindre folksomt alternativ til de mer kjente Lyngen lenger sørvest, og så langt ser det veldig lovende ut.

Dag 2 – Første dag på ski!

Vi blir gradvis vant til de trange boligkvarterene. Vi nyter en rask frokost og en kopp kaffe på dekk i tidlig morgensol. Det er sent på sesongen, og dette er SeilNorgesin siste tur i vintersesongen. Det demper imidlertid ikke forventningene våre. Det blir skikjøring! Dagens mål er å gå på ski opp mot Njalirášša for å vurdere forholdene, og la guide Jordi få en følelse av gruppens turopplevelse.

Før vi hopper i jolla som skal bringe oss til stranden, får vi vår første leksjon om viktigheten av girkontroll på en tur som denne. Du har ikke mye plass, så du kan ikke la tingene dine flyte rundt i båten, og du vil ikke være personen som plutselig innser at du har glemt skinnene dine tilbake i byen når jolla drar til land i noen få minutter. Men dette ser ut til å være en godt organisert gjeng, og vi kommer alle i land etter planen.  

Den første dagen i fjellet ble en suksess. Det er fortsatt rikelig med snø og en unik følelse av å være med på noe spesielt når du forbereder ski og skinn på en bortgjemt strand, tar deg opp gjennom majestetiske omgivelser i noen timer, for så å gå på ski nedover noen av de mest isolerte fjellene i Norge.

Pakking for Ski & Sail kan være utfordrende. Du må være klar for seiltur, skitur, sol, regn, snø og vind. Trikset er å ikke gjøre det mer komplisert enn nødvendig!

Johannes S. Bolstad, Skipper og operativ koordinator, SeilNorge

Dag 3 til dag 8 – mye ski og god seiling Lyngen

Gjennom resten av reisen lærer vi kontinuerlig mer om hverandre samtidig som vi opplever det ville og vakre arktiske landskapet. Vi får se det hele, fra Øksfjord til Sandland, til Spildra og den rå Kvænangstindan, og videre til Northern Lyngen for to siste dager med skitur før vi tar fatt på siste etappe av reisen mot Tromsø.

Underveis dykker vi ned i det tekniske med seiling og hvordan man kan manøvrere seg gjennom forhold som spenner fra den stille helligdommen til en fjordarm til oppstyret på en halvøys nordspiss.

Vi lærer om den menneskelige forbindelsen, hvordan det handler om dynamikken om bord, og at reisens suksess avhenger av kjemien blant mannskapet og ferdighetene til skipperen og guiden. 

Og vi lærer at for å få mest mulig ut av en tur som denne, bør du komme forberedt, ikke bare fysisk og mentalt, men også ved å ta med deg riktige klær og utstyr. 

For å hjelpe til, de erfarne seilerne av SeilNorge har satt sammen følgende guide for hvordan du pakker vellykket for en ski- og seiltur.

17. mai

Den 17. mai 1814 ble den norske grunnloven signert og vi løsrev oss fra Danmark. Dagen feires over hele landet med parader, bunader, konserter, iskrem – mye is og spill. En minneverdig dag for alle besøkende og lokalbefolkningen! 

Hvordan pakke for en ski- og seiltur

I Nord-Norge må du forberede deg på alle forskjellige værtyper (uavhengig av årstid), da de alle kan dukke opp, ofte på samme dag. Dette er en del av sjarmen. Det er vilt og rått på alle måter, spesielt med tanke på været. Temperaturen avhenger stort sett av vindretningen: Nordlige vinder fra polområdene er vanligvis kalde og halvfuktige, østlige vinder er tørre og kalde, mens vestlige og sørvestlige vinder fra havet er varmere, men kan bære mer fuktighet, ofte som regn.

En tommelfingerregel når du skal pakke til Ski & Seil er å prøve å pakke ting du kan bruke til begge aktiviteter: seiling og ski. Skijakken kan du bruke når du seiler, og det samme gjelder mellomlag, underlag, hansker og votter.

Utstyr for seiling og livet om bord

Mange elementer i denne listen vil tjene deg godt både når du seiler og står på ski:

  • Ullunderlag – topp og bunn (ta med to par så du har en reserve)
  • Ullsokker og ullsåler
  • Ullskjerf/buff/høy hals og lue, gjerne varmt og vindtett
  • Votter eller hansker, gjerne vind- eller vannavstøtende
  • Ullgenser, gjerne turtle-neck
  • Varme bukser, gjerne flerlags med varmere materialer (for bruk på dekk eller under seiling)
  • Varm vinterjakke – dunjakke eller helst Primaloft/Lifaloft (da de er syntetiske og tåler vann)
  • Sjø/seiling/regn/gummistøvler, gjerne "vinter" stil. Ta med noen store nok slik at de puster selv med ullsokker og ullsåler
  • Lette sko/sandaler som puster godt (til bruk innendørs og på dekk i fint vær)
  • Seiltøy – jakke og bukser. Du kan også bruke skijakken og buksene når du seiler
  • Seilhansker. Du kan også bruke skihansker
  • Uformelle/fest-/restaurantklær (hvem vet hva en kveld i en lokal havn kan bringe)
  • Hodelykt (helst en med dimmefunksjon/rødt nattlys) + ekstra batterier
  • Solbriller og solkrem
  • Vannflaske(r), minimum 0,75 – 1 liter, hydreringsbeholder (Camelbak) 
  • Liten vaskeklut og såpe
  • Håndkle og svømmeutstyr
  • Redningsvest. Hvis du tar med din egen, husk å skru av gassflasken før du sjekker inn bagasjen på flyplassen

Utstyr for ski

Mye av klærne du allerede har stilt opp for seiling/livet om bord fungerer også på ski, så det som gjenstår er mest hardwear:

  • Ski eller splitboard med påmonterte klatreskinn 
  • Støvler og stenger
  • Skredsikkerhetssett: spade, sonde og sender/beacon (med ekstra batterier) 
  • Skijakke og bukser (som nevnt ovenfor, disse kan også brukes til seiling)
  • Hjelm og briller (brillene er også praktiske når du seiler i snøstorm)
  • Skiturryggsekk, 30–50 liters kapasitet
  • Ski- eller splitboard stegjern for isete/harde forhold (de gjør turen opp på fjellet både enklere og mer behagelig)
  • Støvelis stegjern og isøks 
  • Kart over området
  • Kompass
  • En termos for varm drikke å ha med på skitur er gull verdt

Det som skiller en erfaren Ski & Seil-gjest fra en førstegangsmann, er at du tar med vanntette gummistøvler. Uten disse vil du fort slite med å komme deg i land på de mest spektakulære stedene, eller så må skipperen frakte deg fra jolla til stranda 🙂


Johannes S. Bolstad, Skipper og operativ koordinator, SeilNorge

Tips og triks

Pakk ski i skibag, støvler i støvelbag/bag for oppbevaring om bord, og enkel og sikker transport til land i jolla. Når du går i jolla mellom moderfartøyet og land, bruker du gummistøvler for å unngå å bli våt. Du bytter deretter til skistøvler på stranden. Så ta med vanntette støvler (så høye som mulig). 

  • Pakk som en sjømann: i en bag eller ryggsekk, ikke i en stiv koffert
  • Pakk så lite som mulig, men ta med det du trenger
  • Jo færre gjenstander du tar med, jo raskere seiler du og jo mindre tid bruker du på å tulle med utstyret ditt.
  • SeilNorgesine pakkelister.

God reise!

Takk til det erfarne mannskapet til vår partner og vert SeilNorge! Du kan også lese denne bloggen på Helly Hansens nettside.

Vi er her for å svare på dine spørsmål!

Ta gjerne kontakt med oss på +47 412 97 900 hvis du har spørsmål eller ønsker å bestille en tur.