FAQ om Ski & Seil

Hva er Ski & Sail? Få alle svarene her!

FAQ om Ski & Seil

For de fleste er begrepet ski og seil noe de ikke har hørt om før, og de færreste har vært på seiltur om vinteren. Derfor er det ikke rart at mange har mange spørsmål når de vurderer å bli med på en Ski & Seil-tur i stedet for de årlige turene til Alpene og Hemsedal.

Skrevet av Linda Øverli Nilsen, Jack-of-All-Trades

Hva er egentlig Ski & Sail?

For oss er Ski & Seil først og fremst nøkkelen til ultimat frihet til å optimalisere tiden vi har til ski. Her kan du lese mer om konseptet og hvorfor vi elsker Ski & Seil.

Ski & Sail er et turkonsept hvor vi seiler til foten av fjellet og starter skituren i vannkanten. Med båten kan vi bevege oss fra sted til sted, velge bakker og områder ut fra vær- og snøforhold.

Ski & Sail er noe italienske og franske skiløpere har gjort i Norge siden 90-tallet, og nordmenn har begynt å oppdage gledene ved det. På SeilNorge, vi har arrangert ski- og seilturer i Helgeland, Steigen, Lofoten, Lyngen, og Finnmark i mange år, og vi tør påstå at vi kjenner de beste stedene.

FAQ Ski & Seil

Hva er ferdighetsnivået på ski og personene som melder seg på Ski & Seil-turer?

Vi har deltakere på alle nivåer. Fra profesjonelle skiløpere til de med mindre erfaring. Noen av turene våre krever høyere ferdighetsnivå på ski enn andre. Du kan lese mer om dette i detaljene for hver tur. Men på turer som Ski & Seil i påsken, hvor vi seiler flere båter sammen, har vi en god blanding av ferdighetsnivåer blant deltakerne, og vi kan gruppere deltakere etter deres nivåer og preferanser.

Hvordan er seiling om vinteren?

Hvis det ikke var kult, ville vi ikke gjort det! Det høres mer ekstremt ut enn det ofte er. Å seile under nordlyset, våkne til pudder på dekk og bruke havet på denne måten er noe vi gjerne vil dele med flere. Seilingsmessig må vi være forberedt på både vindstille og seiling i hardt vær, men vi opplever også mye fint vær med fin seilvind.

Trenger jeg å vite hvordan jeg skal seile?

Nei, mange av våre deltakere har liten eller ingen seilingserfaring fra før. Siden vi anser turene våre som seilkurs eller i det minste en god introduksjon til seiling, krever vi ingen forkunnskaper.

Er du nybegynner innen seiling, har vi som mål å gjøre deg til en seiler så raskt som mulig, og er du erfaren vil du raskt få ansvar og større utfordringer. Alle deltakerne engasjerer seg aktivt i seiling, matlaging og drift av båten. På denne måten lærer du mye om seiling på tur med oss.

Kan jeg bli med på Ski & Sail med snowboard?

Ja, det kan du, men du bør ha et delt brett.

Hvor mye seiler og går vi på ski?

På våre ski- og seilturer er det ski som står i fokus. Vi bruker seilbåten som vår mobile base og seiler mellom hvert fjell. Mengden seiling avhenger av hvordan vi planlegger ruten. Men i gjennomsnitt seiler vi noen timer hver dag, hovedsakelig etter dagens skitur. På turer som går frem og tilbake mellom Lyngen og Finnmark, er det litt mer seiling på grunn av større avstander.

Har vi en skiguide?

På alle våre turer har vi en erfaren skiguide på hver båt. Vi samarbeider med ulike guider og guidebedrifter i inn- og utland. Fellesfaktoren er at de er utmerkede mennesker med erfaring, utdanning og sertifisering innen guiding og skredsikkerhet. Vi bruker guider som er kjent i området, og noen bor til og med innerst i fjellet.

Blir jeg sjøsyk?

Dette varierer veldig fra person til person. Har du vært sjøsyk før? Blir du lett sjøsyk? Fra vår erfaring gjennom mange år med ski- og seilturer, er vår generelle tanke at dette sjelden er et problem. Og hvis noen føler seg litt kvalm, går det ofte fort over. Vi har også god erfaring med å forebygge sjøsyke. Hvis du er usikker, kan du også ta med «seabands» eller sjøsyketabletter.

Hvordan bør jeg kle meg for vinterseiling på ski- og seilturer?

Hvis du allerede er en skiløper, vil du komme langt med termisk undertøy, litt tykkere ull- eller fleecelag, skallklær og en dunjakke. I tillegg trenger du et ytre vanntett lag som tåler litt spray, som oljeskinnet, som du kan leie hos oss. Sjekk priser og lei oilskin fra SeilNorge her. .

Dessuten er det en god idé å ha et par gode støvler som bør være 2-3 størrelser større enn din vanlige størrelse for å få plass til gode ullsåler og sokker inni. Vi bruker mange forskjellige typer, men vi har en forkjærlighet for Rappala-støvler som er lette og solide.

Vårt prinsipp er å bruke det du allerede har og ikke kjøpe nytt utstyr første gang du deltar. Men hvis dette er noe du planlegger å gjøre flere ganger, anbefaler vi å investere i mer spesialisert utstyr. Vårt mannskap bruker ofte seilutstyr fra Helly Hansen.

Kan jeg leie seilutstyr av deg?

Hos oss kan du leie våre mest brukte vinterseilklær, oilskin. Det er robust regnutstyr som opprinnelig ble laget for fiskere for 100 år siden, og de bruker det fortsatt aktivt. Det gjør vi også. Oljeskinn holder oss varme og tørre, egnet for det røffe været i Nord-Norge. Sjekk priser og lei oilskin her.

Kan jeg leie ski- og turutstyr av deg?

Vi leier ikke ut skiutstyr, men vi kan henvise deg til steder du kan leie skiutstyr i Lofoten og Tromsø.

Er båtene kalde?

Vi har gode dieselvarmere og avfuktere om bord. Oppfatningen av hva som er kaldt er litt relativ. Men hvis du er en ekte landkrabbe, vil du raskt venne deg til litt høyere luftfuktighet enn det du finner i en vedvarmet hytte.

Hvor kaldt er det ute?

Kulde er subjektivt, og hva som føles kaldt varierer fra person til person. De fleste vil nok ikke finne sesongen vi har for ski- og seilturer som kald siden det nærmer seg vår, og temperaturene ligger rundt frysepunktet. Vi anbefaler imidlertid godt seilutstyr, som oljeskinn.

Vil klærne mine tørke om bord?

Det er åpenbart mer fuktighet til sjøs enn på land, og utstyret er ofte fuktig etter en lang dag på ski. Vi har fasiliteter for tørking av støvler og klær på våre båter.

Kan jeg bestille en privat båt for meg og vennene mine?

Ja det kan du. Vi arrangerer også venneturer, turer for bedrifter med mer. Du kan velge å leie bare båten eller båten med skipper. Vi kan også lage et program for deg og gi veiledning i planlegging om ønskelig. Vi har til og med skiguider og en kokk tilgjengelig hvis du ønsker det.

Får vi se nordlyset?

Det er en god sjanse for å se nordlyset på våre vinterreiser, spesielt tidlig på sesongen. For å fange nordlyset må himmelen være klar, kald og skarp.

Ski & Seil galleri

Vi er her for å svare på dine spørsmål!

Ta gjerne kontakt med oss på +47 412 97 900 hvis du har spørsmål eller ønsker å bestille en tur.